Innledning
Trondheim kommune har som et av sine mål at avløpshåndteringen skal ha tilstrekkelig kapasitet, både med tanke på forventet klimaendring og byvekst. I området Lundåsen, Solbergåsen og Skjetlein er det i årene fremover planlagt store utbygginger av boliger. Deler av dagens avløpssystem er ikke  dimensjonert for denne befolkningsøkningen i området og dagens avløpsrør må byttes ut med et større rør for å legge til rette for økningen i avløpsmengder. Prosjektet henger sammen med blant annet ny pumpestasjon i Lundåsen og Trøndelag fylkeskommune sitt prosjekt i Ringvålvegen.

Prosjektbeskrivelse
Vi skal bytte ut dagens avløpsrør fra krysset mellom Bissmiet og Rypevegen og frem til svingen. Lengden på nytt avløpsrør blir på omtrent 100 meter. Plasseringen av røret vises på bildet under med grønn strek. Vi vil bygge opp igjen veien etter at arbeidet er ferdig. Kabler, sluk, gatelysmaster og vegetasjon skal i størst mulig grad bevares.

Hva skjer videre?
Fremover vil det være noen aktiviteter som vil foregå i Bissmiet. Noe har også allerede blitt gjennomført. Disse aktivitene er:

  • Oppmålingsarbeider, registreringer og fotodokumentasjon.
  • Prøvegraving og grunnboring.
  • Geotekniske undersøkelser og miljøgeologiske prøver.

Det kan være dere merker noe støy eller redusert fremkommelighet på dagtid. Vi skjønner at det kan være en ulempe for dere, men ber om forståelse for arbeidet.

Grunnerverv
Anleggsarbeidene vil i noen grad berøre privat grunn langs Bissmiet. Antagelig vil dette bare gjelde areal som tilhørerTorvsletta borettslag. Vi vil inngå en avtale om dette. Det handler blant annet om lagring av jordmasser i forbindelse med graving og lagring av rørdeler. Det vil ikke være behov for permanent erverv av grunn, kun midlertidig for bruk i anleggsfasen. Vi ønsker å ta mest mulig hensyn til vegetasjon og eksisterende installasjoner. Noe kan likevel bli berørt, dette vil være tydelig beskrevet i eventuelle avtaler. I løpet av høsten 2025 vil en representant fra Eierskapsenheten i Trondheim kommune ta kontakt med avtaleforslag og en kartskisse som viser omfanget av midlertidig erverv av grunn.

Tidsplan
Vi er nå i oppstarten av prosjekteringsfasen. Etter planen blir det bygging sommeren 2026. Siden det fortsatt er tidlig i planleggingen er det noe usikkerhet rundt tidsplanen. Uforutsette ting kan også skje, så vi ber om forståelse for at tidsplanen kan forskyves.